
Turistické cíle

Nejhezčí pohled na svět je ze sedla. Říká se to o koních, ale tohle rčení platí beze všech pochyb také pro kolo. A zvláště na Podluží a Hodonínsku. Tato převážně rovinatá oblast je totiž jako stvořená pro cykloturistiku. Tak osedlejte svého miláčka a prožeňte ho po nejhezčích cyklostezkách na jihu Moravy.
Ke stažení
- Hodonínsko
- Okolí Baťova kanálu
- Objevte Jižní Moravu ze sedla kola. Projeďte vinicemi, vesnicemi i historickými městy a nechte se unést kouzlem kraje. Elektronickou verzi průvodce naleznete ke stažení zde
Moravské vinařské stezky
Každá z deseti vinařských oblastí má svůj vlastní okruh vinařských stezek. Všechny okruhy jsou propojeny páteřní Moravskou vinnou stezkou. Tato vinařská magistrála spojuje Znojmo s Uherským Hradištěm. Vinařské stezky vedou převážně vinicemi a sady, a to zpravidla po místních komunikacích. Na všech směrových a informačních tabulích je znázorněno logo Moravských vinařských stezek. Barva loga určuje, na které ze stezek se návštěvník nachází. V každé obci, jež se nachází na vinařských stezkách, lze nalézt informační panel s mapou tras v dané vinařské oblasti.
Délka tras: celkem 1200 km.
Vinařská stezka Podluží prochází téměř všemi obcemi Podluží a Hodonínska, a je tak nejdelší stezkou ležící v naší oblasti. Je to nejjižnější okruh Moravských vinařských stezek vedoucí převážně rovinatou oblastí charakterizovanou pěstováním vinné révy, kde se střídají úseky vedoucí po silnicích s malebnými trasami mezi vinicemi či se stinnými cestami na březích rybníků a v závětří lužního lesa. Pohostinné vinaře a lahodné víno najdete na stezce Podluží téměř všude, a navíc poznáte i živé vinařské společenství a ojedinělé ukázky lidové sklepní architektury.
Moravská vinná stezka je páteřní trasou ojedinělé sítě regionálních cyklistických tras procházejících malebnou krajinou jižní Moravy. Červeně značená Moravská vinná stezka prochází všemi moravskými vinařskými podoblastmi a protíná sedm z deseti okruhů místních vinařských stezek. Na její trase leží 70 vinařských obcí, mezi něž patří např. Čejkovice, Starý Poddvorov, Dubňany či Ratíškovice, desítka chráněných přírodních lokalit i významné historické a architektonické památky kraje.
Jižní Morava na kole (odkazy)
Dálkové trasy

Ke stažení
Zajímavé odkazy

Zoologická zahrada Hodonín se nachází v severozápadní části města, na samotném okraji lužních lesů jižní Moravy. Rozkládá se tak na sedmi a půl hektaru lesní rovinné plochy, což předznamenává příjemnou procházku, pohodlnou pro příslušníky všech věkových kategorií, včetně tělesně postižených lidí.
Zatímco původní zookoutek v době svého vzniku v roce 1976 čítal jen několik málo domácích nebo běžně chovaných exotických zvířat, teď jich návštěvník v dnešní zoologické zahradě může spatřit na pět set osmdesát ve sto sedmdesáti třech druzích.

Není proč lhát! Také na sluncem štědře obdarovávané jižní Moravě se tu a tam obloha zakaboní. Dešťové kapky i nevlídný vítr jistě dokáží bezpečně odradit od pěší procházky či cyklistického výletu dočasně nemalebnou krajinou.
Rozhodně by však neměly být důvodem, abyste vzácné chvíle svého volna trávili na pokoji pensionu nebo hotelu. Nastává totiž ideální příležitost pro návštěvu. Ano, samozřejmě, návštěvu vinného sklepa, vždyť jste na Slovácku, ale jako další eventualita se nabízí rovněž prohlídka zdejších muzeí či galerií.
Zajímavé odkazy

Lázně Hodonín leží na Jižní Moravě v nádherném prostředí Slovácka. Krásu malebné rovinaté krajiny dotváří rozsáhlé lány vinic, listnatých a jehličnatých stromů. Lázně Hodonín jsou typem moderních lázní, poskytujících cílenou léčebnou a rehebilitační péči na vysoké odborné úrovni.
Příroda obdarovala Lázně Hodonín vlastním přírodním léčivým zdrojem, a to rozsáhlými zdroji jodobromové solanky, nacházejícími se v nedalekém okolí. Kromě nízké mineralizace vyniká tato jodová voda vysokým obsahem jodu a svým složením patří mezi nejkvalitnější jodové vody v Evropě.
Lázně Hodonín slouží k léčbě onemocnění pohybového aparátu a kardiovaskulárního systému. Je zde zajištěna léčba chronických pohybových onemocnění, předoperačních a pooperačních stavů i poúrazová rehabilitace.
V neposlední řadě jsou Lázně Hodonín i vyhledávaným místem k relaxaci a odpočinku. Lázeňský komplex se nachází v překrásném parku, který vyniká zajímavou zahradní architekturou.
Lázně Hodonín patří k nejmladším lázeňským zařízením v České republice.

Na severním okraji města Hodonín v lokalitě zvané "Bažantnice" v blízkosti ZOO Hodonín a národní přírodní památky Hodonínská Dúbrava v sousedství sportovní haly můžete navštívit nově otevřené návštěvnické středisko v programu Dům přírody.

Biosférická rezervace Dolní Morava
Světová organizace pro výchovu, vědu a kulturu UNESCO zřizuje v jednotlivých státech biosférické rezervace (BR) jako ukázky vyváženého vztahu lidských aktivit v krajině a přírodního prostředí. V roce 2007 jich bylo ve světě více než 500, z toho šest v České republice. BR Dolní Morava byla vyhlášena v roce 2003 a představuje území, které svou různorodostí a bohatstvím rostlin a živočichů jinde v naší vlasti nenajdeme. Na ploše jen o něco málo větší než 350 km2 objevíme vedle velkých památkových a kulturních hodnot také území, kde se vyskytují unikátní části přírody. Zmínit lze rozsáhlé komplexy lužního lesa a luk na dolních tocích řek Kyjovky, Dyje a Moravy. Součástí BR je i harmonická komponovaná krajina Lednickovaltického areálu, jež zasahuje také na Podluží.
Natura 2000
je soustavou lokalit na území členských států Evropské unie, na kterých jsou chráněna zachovalá stanoviště a nejvzácnější a nejohroženější živočišné a rostlinné druhy. Jejím cílem je kromě zachování druhů, biologické rozmanitosti a zlepšení stavu přírodních stanovišť také vytvoření souladu mezi zájmy ochrany přírody a šetrným hospodařením v příslušných lokalitách. Území, která se mají stát součástí této soustavy, jsou navrhována jednotlivými členskými státy a samotnému návrhu předchází dlouhý proces sběru informací, mapování lokalit a druhů a také připomínková řízení. Naturu 2000 tvoří dvě základní kategorie. První z nich jsou tzv. ptačí oblasti a druhou evropsky významné lokality. Ptačí oblasti jsou území, která splňují přesně stanovená kritéria pro život nebo rozmnožování ptáků. Zpravidla se jedná o hnízdiště, zimoviště anebo pravidelná shromaždiště například tažných druhů. Vyhlášení evropsky významných lokalit zase slouží k zachování nebo obnově přírodních stanovišť, na kterých se nacházejí vzácné druhy živočichů či rostlin. V oblasti Podluží a Hodonínska se nachází hned několik lokalit Natury 2000.
Ptačí oblast Soutok
je lužním komplexem charakteristickým sítí vodních kanálů, mokřadů, periodicky zaplavovaných nivních luk, lesních porostů a osamoceně rostoucích dubů. Tato pestrá nabídka přírodních stanovišť poskytuje mnoha ptačím druhům ideální podmínky pro život a rozmnožování. Z významných druhů je zde možné nalézt lejska bělokrkého, strakapouda prostředního, ledňáčka říčního, žlunu šedou nebo dravce včelojeda lesního, luňáka červeného a luňáka hnědého, orla královského či raroha velkého. Oblast je významnou zastávkou a shromaždištěm vodních a tažných ptáků.
Ptačí oblast Čejkovicko
se nachází mezi obcemi Čejkovice, Hovorany a Vrbice a je charakteristická rozptýlenou zelení a hustými porosty keřů lemujících polní cesty, okraje lesa a břehy vodotečí. Na tomto nevelkém území je zachováno tradiční hospodaření, díky kterému se udrželo vhodné prostředí pro výskyt mnoha druhů ptáků, z nichž nejvýznamnější je strnad zahradní, jenž zde našel jediné početnější hnízdiště v České republice. Dalšími významnými druhy ptáků jsou strakapoud jižní, obývající staré sady, a pěnice vlašská žijící v pásech keřů podél polních cest.
Evropsky významná lokalita Niva Dyje
je velmi cenným úsekem řeky Dyje s přirozeným charakterem toku, typickým výskytem četných meandrů a mrtvých ramen a zachovalým rozsáhlým komplexem lužních lesů a luk. V nivě se vyskytují mnohé vzácné druhy živočichů, například žába kuňka ohnivá, drobná ryba hořavka ohnivá nebo druh netopýra vrápenec malý. Předmětem ochrany se zde staly i mnohé druhy hmyzu, třeba tesařík obrovský, páchník hnědý a lesák rumělkový.
Evropsky významná lokalita Soutok Podluží
je nejrozsáhlejším komplexem lužních lesů, luk a mokřaduna dolním toku řek Moravy a Dyje. V podmínkách České republiky je ovšem unikátní i kvalitou porostů tvrdého luhu, který zde převládá. Typické pro toto území jsou sušší nezaplavované zbytky starých říčních teras a písečných přesypů, tzv. hrúdy, jež vystupují nad okolní terén a od okolí se odlišují jak biologicky, tak půdními podmínkami. Významným prvkem jsou zde rovněž kontinentální zaplavované louky. Komplexem lesních a lučních porostů se prolíná řada vodních kanálů s hojnou vodní vegetací a s četnými ohroženými druhy rostlin. V lokalitě se také vyskytuje řada ohrožených a chráněných živočišných druhů, mimo jiné čolek podunajský, vydra říční nebo bobr evropský.
Evropsky významná lokalita Hodonínská Doubrava
– komplex mimořádně druhově pestrých lužních lesů vymezený pomyslným trojúhelníkem, na jehož vrcholech leží Mutěnice, Hodonín a Dubňany. Lesy jsou charakteristické vysokým podílem teplomilných dubových porostů rostoucích na písku. Vyskytují se tu chráněné druhy rostlin, např. mečík bahenní, kosatec různobarvý nebo kavyl písečný. Najdeme zde i vzácné druhy živočichů, kupř. netopýra černého, kuňku ohnivou, a chráněné druhy hmyzu – roháče velkého a přástevníka kostivalového.
Evropsky významná lokalita Očov
vyniká v odlesněné zemědělské krajině mezi Hodonínem a řekou Moravou několika stovkami hektarů lužního lesa se zastoupením tvrdého i měkkého luhu a zaplavovaných kontinentálních luk s výskytem ohrožených a vzácných rostlin, jako jsou česnek hranatý, ostřice černoklasá nebo violka nízká. Vyskytuje se zde i rybka hořavka duhová, jejíž rozmnožování je zcela vázáno na přítomnost škeblí, uvnitř kterých dochází k oplodnění jiker a prvotnímu růstu potěru.
Evropsky významná lokalita Čejkovické Špidláky
je charakterizována stepními trávníky s druhově bohatým zastoupením teplomilným trav, mezi nimiž najdeme řadu zvláště ohrožených a chráněných druhů rostlin. Roste zde, jako na jednom z pouhých tří míst v naší zemi, pelyněk jihomoravský a objevíme tu též katrán tatarský, kterému se pro jeho zajímavý způsob šíření semen říká stepní běžec. Po odkvětu se celá rostlina odlomí, vítr ji žene krajinou, přičemž se postupně uvolňují semena. Stepní charakter lokality vyhovuje i vzácnému brouku střevlíkovi, jenž se zde také vyskytuje.
Přírodně cenná a zvláště chráněná územi
Národní přírodní rezervace Ranšpurk
(19,2 ha, vyhlášena 1949) se nachází jižně od Lanžhota na území obory Soutok. Rezervace je jedinečnou ukázkou lužního lesa, který byl od 30. let 20. století ponechán samovolnému vývoji. Díky tomu se tady dnes nacházejí vzácné druhy hmyzu a dřevokazných hub.
Národní přírodní rezervace Cahnov Soutok
(13,5 ha, vyhlášena 1949) leží pouze několik kilometrů jižněji od Ranšpurku. Lokalita je, stejně jako Ranšpurk, významným zbytkem lužního pralesa, který byl po ukončení pastvy v polovině 19. století ponechán vlastnímu vývoji. Nalézá se tu množství vzácných druhů hmyzu, vzácné vlhkomilné rostliny a řada dřevokazných hub.
Přírodní rezervace Stibůrkovská jezera
(28,62 ha, 1994) je lokalitou složenou se zaplavovaných lužních luk, tůní vzniklých v místě mrtvých ramen řeky Moravy a lužního lesa. Rezervaci, patřící k posledním zbytkům zachovalých mokřadů v nivě Moravy, najdeme přibližně kilometr jihovýchodně od Tvrdonic. V lokalitě rostou typická rostlinná společenstva nivních luk, zajímavá je i vegetace vodních rostlin, ve které jsou nejnápadnější lekníny bílé. Ve vodě zde má zastoupení i naše nejmenší vyšší rostlina drobnička bezkořenná, dorůstající velikosti jen něco okolo 1,5 mm. Mokřady obývají mnohé druhy ptáků vázané na tento typ stanoviště. Je tu možno pozorovat dravého motáka pochopa, potápku malou, slípku zelenonohou nebo moudivláčka lužního, který si z trávy a zvířecí srsti staví typická hnízda ve tvaru kapky, zavěšená na tenkých větvích. Stibůrkovská jezera jsou významnou rozmnožovací lokalitou obojživelníků, hlavně žab. Vyskytuje se tady též škeble rybniční, patřící v současnosti mezi zvláště chráněné druhy živočichů.
Přírodní rezervace Františkův rybník
(19,5 ha, 1994) – najdeme ji asi dva kilometry východním směrem od hraničního přechodu Poštorná – Reinthal. Rybník, obklopený rákosinami a loučkami s pískomilnou vegetací, je významný zejména výskytem vzácných druhů živočichů a také mokřadních a vodních společenstev rostlin. Pravidelně se tu setkáme s více druhy skokanů a dochovala se i početná populace malé rybky – piskoře pruhovaného. K nejvýznamnějším vodním rostlinám patří růžkatec potopený.
Přírodní rezervace Skařiny
(13,20 ha, 1956) je důležitou součástí Přírodního parku Mikulčický luh. Tato rezervace leží u slepého ramene Moravy asi tři kilometry jihovýchodně od Mikulčic. Skařiny jsou významnou ornitologickou lokalitou s hnízdištěm vzácných ptačích druhů, např. volavky popelavé, ledňáčka říčního, čápa bílého nebo moudivláčka obecného. Výjimečně sem zalétají vzácné druhy dravců – luňák červený, příp. orel mořský. Z ostatních dravců se zde běžně vykytuje káně rousná, kalous ušatý či poštolka obecná. Rezervace je význačným příkladem lužního lesa s velmi bohatým bylinným patrem. Najdeme v něm třeba orsej jarní, česnek medvědí, křivatec žlutý a vzácnou dymnivku nízkou. Lokalita je také bohatá na obojživelníky, zvláště žáby, a hmyz, zejména pak brouky a motýly.
Přírodní rezervace Stupava
(53,54 ha, 1996) se nachází poblíž říčky Kyjovky, severozápadně od Hodonína. Tvoří ji teplomilná doubrava, která je domovem vzácných druhů hmyzu.
Přírodní rezervace Špidláky
(20,9 ha, 1992), kousek od Čejkovic, představuje v zemědělské krajině jižního Slovácka jednu z posledních zbytků stepí. Zahrnuje tři lokality s výskytem původní květeny panonských stepí, jež jsou domovem vzácných druhů hmyzu. Svůj název dostala od terénních vyvýšenin, tzv. špidláků, které nápadně vystupují z okolní rovinaté krajiny.
Přírodní památka Očovské louky
(35 ha, 1990), nalézající se na okraji Hodonína, je výjimečná vlhkými ostřicovými loukami s výskytem vzácných rostlin a živočichů, zejména ptáků a obojživelníků. Vidět zde můžete ropuchu obecnou, ropuchu zelenou nebo žabku s ohnivě oranžovým bříškem – kuňku obecnou. Meliorační zásahy, provedené v minulosti, měly negativní vliv na vodní poměry luk, a původní druhy bahenních rostlin proto postupně mizí.
Přírodní památka Nivky za Větřákem
(0,24 ha, 1993), mezi obcemi Starý Poddvorov a Mutěnice, je malou lokalitou s loukou a lesem, na které se vyskytují vzácné druhy rostlin.
Přírodní park Mikulčický luh, ležící mezi řekou Moravou a Mikulčicemi, představuje typickou ukázku lužní krajiny s lesem tvořeným převážně dubem letním, jilmem ladním, jasanem a habrem úzkolistým. Park je významnou ornitologickou lokalitou a jeho součástí je i známá archeologická lokalita Slovanské hradiště v Mikulčicích.